První zmínka o infrasaunách se datuje do šedesátých let minulého století. I když se u nás objevily v první polovině let devadesátých, dodnes se o nich traduje řada mýtů, omylů a dezinformací. Na některé se podíváme zblízka.
Škodlivost
O škodlivosti infrasaun většinou mluví lidé, kteří o nich mnoho neví. Naopak infrasauny poskytují řadu blahodárných a zdraví prospěšných účinků. Najde se pouze několik málo situací, kdy se použití infrasauny nedoporučuje. O účincích infrasauny si můžete přečíst v našem dalším článku.
Vysoká cena
Málokdo si dnes vzpomene kolik stály první modely infrasaun, které se dostaly na náš trh. Pravdou však je, že zatímco pořízení klasické sauny je dodnes velmi drahá záležitost, infrasaunu je možné v dnešní době pořídit již od zhruba 13 000 Kč. Ceny se samozřejmě liší s ohledem na typ, výbavu a počet osob, pro které je infrasauna určena.
Složitá montáž
Při nákupu zákazník obdrží dvě, maximálně tři krabice s rozloženou infrasaunou. Montáž zvládnou dvě osoby za méně než hodinu. Z nářadí postačí obyčejný šroubovák, který je ve výbavě každé domácnosti. O jednoduchosti montáže se více dozvíte v našem dalším článku.
Vysoká spotřeba
Dalším rozšířeným mýtem o infrasaunách je jejich vysoká spotřeba. Těžko říct, kde se vzal, pravdou však je, že spotřeba domácí infrasauny je doslova minimální. Jeden saunovací cyklus vyjde v přepočtu na pár korun. Pro představu uveďme, že spotřeba infrasauny je srovnatelná s běžnou napařovací žehličkou.
Nelze umístit do paneláku
Jednou z hlavních výhod infrasaun do bytu je možnost umístění v malých bytech, dokonce i těch v panelových domech. Infrasauny nezaberou mnoho místa a dají se umístit prakticky kamkoliv do interiéru.
Nízká teplota - nízká účinnost
Infrasauny pracují na zcela jiném principu než klasické finské sauny. I když je jejich maximální teplota nižší, než ve finské sauně, efekt pocení naopak poskytují mnohem větší. Kromě jiného infrasauny prohřívají svalovou tkáň do hloubky až 4 cm. O rozdílu mezi saunou a infrasaunou si můžete přečíst v našem dalším článku.