Výkon bazénové filtrace
Při nákupu nové bazénové filtrace by vás měl zajímat hlavně filtrační výkon. Jedná se o velmi důležitou veličinu, protože různě velké bazény vyžadují různý filtrační výkon. Vždy je potřeba orientovat se podle objemu bazénu. Výkon filtrace by měl odpovídat množství vody, které je nutné přefiltrovat. Obecně je pro menší bazény (3,05-3,66 m) vhodný minimální průtok 3,5-4 m3/hod. Pro větší bazény je vhodný minimální průtok 6-8 m3/hod.
Někdy může být výkon filtrace vyšší, a to zejména v případě, kdy k filtraci plánujete připojit příslušenství. Například solární ohřev, bazénový vysavač či tepelné čerpadlo budou ubírat část výkonu pro vlastní provoz. Pokud chcete používat bazénový vysavač, rozumné minimum je průtok 4 m3/hod. Při menším průtoku by byla sací síla vysavače malá. Filtraci se zvýšeným výkonem je dále nutné pořídit, pokud je vzdálenost mezi filtrací a bazénem delší nebo je prostor členitý (záhyby, převýšení).
Druhy bazénových filtrací
Na našem trhu v současnosti naleznete dva druhy filtrací: pískové a kartušové.
Zásadní rozdíl mezi pískovou a kartušovou filtrací je ve způsobu filtrování vody a použitelnosti dle velikosti bazénu.
Kartušová filtrace
Kartušová filtrace je pro svůj nižší výkon vhodná spíše pro menší bazénky. Vyžaduje náročnější údržbu, protože kartuši je potřeba v průběhu sezóny pravidelně čistit, či rovnou měnit. Výhodou je ale její nižší pořizovací cena.
Uvnitř filtrace je kartušová vložka a čerpadlo. Voda se filtruje přes papírový válec (vložku), kde se veškeré nečistoty zachytávají a je ji tak potřeba několikrát týdně pročistit proudem vody. Tím se papírový válec opotřebovává a snižuje tak kvalitu filtrování. Pro dosažení kvalitní filtrace je nutné několikrát za sezónu vložku vyměnit. Kartušová filtrace je vhodná zejména pro malé bazény do velikosti 8 m3.
Výhody kartušové filtrace
- Nižší pořizovací náklady
- Nižší energetická náročnost
Písková filtrace
Písková filtrace je naopak vhodná pro bazény s větším objemem vody. Pracuje na přírodním principu filtrování vody přes pískovou křemičitou náplň, ve které se zachytávají nečistoty. Čistá přefiltrovaná voda se pak vrací zpět do bazénu. Filtrování vody v bazénu pískovou filtrací zabere podstatně méně času než s kartuší. Právě díky vysokému výkonu můžete k pískové filtraci připojit další příslušenství, jako je například solární ohřev, bazénový vysavač nebo UV lampa.
Voda v bazénu by se měla za den několikrát přefiltrovat, proto je z výkonnějších důvodů doporučováno používat filtraci pískovou a při jejím výběru přihlížet na výkon (kolik m3 vody je schopna za hodinu přefiltrovat).
Velkým plusem pískové čističky bazénu je také velké snížení spotřeby bazénové chemie, která je častou příčinou alergických reakcí. Použití pískové filtrace je tedy mnohem ekonomičtější, méně náročné a ohleduplnější ke zdraví.
Funkce pískové filtrace
- Filtrování (průtok vody z bazénu přes pískovou náplň zpět do bazénu)
- Vyplachování (průtok vody z bazénu opět přes pískovou náplň rovnou do odpadu, popřípadě do zahrady)
- Cirkulace (průtok vody z bazénu mimo pískovou náplň zpět do bazénu, což se vyplatí zejména při dávkování chemie, kterou potřebujete rychle promíchat v celém objemu bazénu)
- Zpětný proplach (průtok vody z bazénu přes filtr v opačném směru do odpadu, popřípadě do zahrady)
- Čištění a uzavření (průtok vody v bazénu mimo filtr do odpadu, popřípadě do zahrady)
- Pokud jsou všechny vstupy ventilu uzavřeny, jedná se o poslední funkci. Průtok vody je v pískové čističce bazénu zastaven. V případě zazimování se používá poloha „mezi“. Jde o odstavení filtrace na zimní období.
Výhody pískové filtrace
- Minimální náročnost na údržbu
- Výměna pískové náplně jednou za 1 až 2 roky (pro dokonalou filtraci však doporučujeme novou pískovou náplň každý rok)
- Lze připojit další příslušenství (solární ohřev nebo bazénový vysavač)
- Provoz bazénu je ekonomicky méně náročný – ušetříte na bazénové chemii