Je nutné bazének stavět, nejsou alternativy?
Bazének je důležitou součástí saunovacího procesu, měl by být tedy dostupný u každé
sauny. Poté co rozpálení opustíme saunu, je vhodné se osprchovat studenou nebo vlažnou vodou a vlézt do bazénku. Bazének by měl mít dostatečné rozměry na ponoření celého těla – tak se nejlépe a nejrychleji zchladíme.
Vzhledem k tomu, že stavba bazénku se studenou vodou může být finančně náročná, lze využít některou z alternativ. Těmi jsou finské vědro, studená sprcha, potažmo nadzemní bazén
Orlando, který může stát venku celoročně.
Co musí bazének splňovat?
Pokud se rozhodneme vybudovat vnitřní ochlazovací bazének, je potřeba počítat s tím, že se jedná o náročnější stavební úpravu. Ochlazovací bazény můžeme rozdělit do několika skupin, tou první jsou bazény vertikální a horizontální. Ve vertikálních bazénech se ochlazujeme ve stoje. Měly by tedy mít dostatečnou hloubku, abychom se mohli ponořit celí. Doporučená hloubka takového ochlazovacího bazénu je cca 1,5 m, na rozlohu náročný není.
Bazény pak můžeme dále dělit na koupelové nebo s filtrací. U koupelových bazénů platí, že bychom je měli po každém použití vypustit (tzn. například každý den večer, není nutné po každém saunovacím cyklu). U těchto bazénů je potřeba zajistit pouze přívod vody, odpad a hadici na omytí bazénu po vypuštění. Dalším druhem je bazén s filtrací, kde vodu neměníme, ale používáme filtraci a chemii, která bazén udržuje hygienicky čistý. Tyto bazény jsou více náročné na stavbu, protože je pro ně potřeba zajistit pravidelnou filtraci a cirkulaci vody. Také se v těchto bazénech musí používat chemie, aby byla zajištěna hygienická čistota.